nedeľa 29. decembra 2013

Šmolko muffinky

Ahojte všetci :)
Dnes pridávam jeden celkom vydarený receptík. Natrafila som na neho na inom blogu, trošku som si ho priupavila a tak sa chcem dnes pochváliť. Ja totiž vôbec nepečiem, nie že by ma to nebavilo. Skôr to nemá kto jesť. Ja teda vôbec na sladké nie som, a keď ma už prepadne tá neskutočná chuť, tak siahnem skôr po niečom sviežom a ovocnom. Na sviatky sa ale môžem realizovať, no aspoň raz za čas.

Ingrediencie
Na cesto :
- 1,5 hrnčeky hladkej múky, inak ja som použila bezlepkovú univerzálnu múku
- polovica čajovej lyžičky soli 
- polovica čajovej lyžičky sódy
- polovica čajovej lyžičky prášku do pečiva
- 1 väčší citrón
- 150 g kyslej smotany
- vanilkový alebo rumový extrakt 
- mlieko
- 150 g masla 
- 2 vajíčka
- 1,5 hrnčeka práškového cukru
- za hrsť brusníc alebo hrozienok
PS môj hrnček má 300 ml 

Na polevu potrebujeme:
- 1 hrnček práškového cukru
- 1/3 hrnčeka jemného tvarohu
- 50 g masla
- modré potravinové farbivo

Z tohoto množstva sa pripraví okolo 20 kusov muffinov, ak máte teda doma formu na 12 kusov muffiniek, otočíte ju dva krát, alebo si môžete vytvoriť také mega veľké (mastodontské) muffiny na jeden plech ako som urobila ja. Pôvodný recept bol na dvojnásobné množstvo, to sa mi ale zdalo zbytočne veľké množstvo. Trúbu si necháme predohriať na 180°C a môžeme sa pustiť do prípravy cesta.

1. V prvej nádobe si premiešame múku, soľ, sódu a prášok do pečiva

2. Nastrúhame si citrónovú kôru a odšťavíme asi 70 ml citrónovej šťavy.

3. V druhej nádobe zmiešame kyslú smotanu, polovicu citrónovej šťavy, rumový alebo vanilkový extrakt (ja preferujem rumový ale túto ingredienciu môžete kľudne vynechať), 3 polievkové lyžice mlieka a pomarančovú kôru.

4. V tretej, skoro poslednej nádobe zmiešame a domixujeme vajíčka, cukor, maslo a zvyšnú citrónovú šťavu.

5. Do tejto tretej misky vlejeme obsah druhej, v ktorej sme si zmiešali kyslú smotanu a následne všetko sypké z prvej nádoby ...

6.Ja som ešte pridala za hrsť hrozienok.

7. Kým sa košíčky pečú v rúre 20 minút, vo štvrtej nádobe si môžete pripraviť polevu, zo smotanového tvarohu, masla, cukru a štipky modrého farbiva. Polevu poriadne vymiešajte. Ja som do polevy prihodila zopár hrozienok, no odporúčam ich nasekať aby nerušili tvar polevy.

No a tu je už finálny výsledok mastodontských muffinov. Na zimnom podnose so snehuliačikom, priamo z rúry. Mňamka, sú krásne zlatisté s modrým zimným nádychom (možno aj pomletými šmolkovcami ale to je už tajné). A prajem vám dobrú chuť.Dúfam že sa vám článok páčil, budem rada ak sa prihlásite na odber :) vaša Anet.
Zverejnenie komentára